O projektu

Jsem výtvarník a fotograf, kterého vždy  fenomén kostnic zajímal.

Přestože kostnice už dávno nejsou součástí našich každodenních životů, zůstávají němými svědky naší minulosti. Představují pomíjivost času. Mnohé z nich mu již podlehly a jen nepatrné množství bylo zachráněno. I proto jsem se rozhodl zachytit je na fotografiích.

Každá kostnice, kterou jsem navštívil, má svou neopakovatelnou atmosféru. Každá je něčím zvláštní, všechny mají ale něco společného. Vypráví příběhy beze slov. Tichem. Věřím, že tyhle momenty ticha dýchnou z fotografií i na vás.

Většina lidí bude pravděpodobně znát kostnici Kutná Hora - Sedlec, pár dalších pravděpodobně Mělník, Brno a jen malá skupina lidí jich bude znát více. Přestože z původního počtu kostnic zůstalo už jen nepatrné množství, stále jich najdeme dost - i když mnohdy už jsou to jen torza původní podoby. A tak jsem si musel stanovit mantinely pro výběr kostnic do knihy. A nakonec jsem jich vybral dvacet.

Které kostnice v knize najdete?

Kutná Hora - Sedlec, Brno, Kolín, Mělník, Nížkov, Velká Losenice, Žehuň, Korouhev, Vamberk, Kotouň, Putim, Mouřenec (Annín), Třešť, Zdislavice, Letařovice, Malin, Dlouhá Ves, Křtiny, Markvartice, Czermna (polská kostnice s českými kořeny)